TOPlist

 

A- A A+

Aktuality

Exkurze třídy 3. OA do Plzeňského Prazdroje (1. června 2023)

Ve čtvrtek 1. června 2023 jsme vyrazily do Plzně, konkrétně na exkurzi do Plzeňského Prazdroje.
Naše prohlídka začala v Návštěvnickém centru, kde jsme se seznámily s historií vaření piva v Čechách. Poté jsme se přesunuly do panoramatického kina, kde jsme se v krátkém filmu
dozvěděly, že pivo Pilsner Urquell je jedinečné používáním nejlepších českých surovin: měkkou vodou z vlastních studní, nejkvalitnějším českým ječmenem, z něhož se vyrábí plzeňský slad, a žateckým chmelem.
Z nádvoří pivovaru nás odvezl pivovarský autobus např. na prohlídku stáčírny, která patří mezi nejmodernější v Evropě.
Viděly jsme také historickou varní pánev i varnu z počátku 20. století.
Novinkou v tomto roce je zprovoznění automatické třídicí linky na skleněné vratné lahve. Jde o jedinou instalaci svého druhu v Česku, která dokáže strojově roztřídit lahve vlastních značek od značek z jiných pivovarů a odhalí případné poškozené lahve i přepravky. Doposud toto třídění probíhalo ručně. Linka tak zaměstnancům ulehčuje manuální práci a současně zvyšuje spolehlivost třídění milionů prázdných vratných lahví, které Prazdroj sváží z obchodů.
V pivovarských sklepích jsme si mohly prohlédnout spilečné kádě a také to, jak tu i dnes vzniká pivo tradiční metodou jako za dob prvního sládka - na podzim roku 1842 zde Josef Groll z Bavorska uvařil první várku piva.
Plzeňský Prazdroj je jedním z posledních pivovarů v Evropě, který udržuje a rozvíjí bednářské řemeslo.
Zajímavou informací bylo také to, že k 31. březnu 2017 převzala Plzeňský Prazdroj japonská skupina Asahi Group Holdings.
Na závěr naší exkurze jsme si připily nefiltrovaným a nepasterizovaným ležákem Pilsner Urquell přímo z dubového sudu.

Mgr. K. Žižková

 

Exkurze do Korporátního dytového centra ČEZ v Tušimicích

Ve středu 24. května 2023 zavítali žáci 3. ročníku oboru Informační technologie na exkurzi do Korporátního datového centra společnosti ČEZ v Tušimicích. Cesta byla sice dlouhá, ale rozhodně se vyplatilo ji absolvovat. Zaměstnanci datového centra nás velmi ochotně provedli celým objektem a seznámili s jeho fungováním. Obdivovat jsme mohli nejmodernější technické vybavení v oblasti serverů, datových úložišť, ale třeba také napájení celého centra, chlazení či hasicích systémů pro případ požáru. Celé datové centrum bylo vybudováno v roce 2019, jedná se tedy o velmi moderní objekt, který ČEZ vybudoval v místě bývalého bloku elektrárny.

Ajťáci na opeře

Vzít mladé studenty na operu vyžaduje nutnou dávku odvahy, ale my jsme to „riskli“ a v pátek 19.5.2023 jsme se vydali se třídou 1.IT do Plzně na operu Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany do velkého divadla DJKT. Bedřich Smetana zasadil svou nejslavnější operu právě na Plzeňsko jako vzpomínku na své mládí, a stejně tak i jevištní zpracování nás přeneslo do těchto míst za doby, kdy zde mistr studoval, toulal se přírodou a zažíval první lásky. Jeviště proto zaplnili účinkující v autentických krojích, dospělý i dětský sbor, velký balet tančil regionální lidové tance a na scéně se objevili i sólisté v čele s držitelkou ceny Thalie Ivanou Veberovou jako Mařenkou. Novou inscenaci Prodané nevěsty hudebně nastudoval dirigent Jiří Štrunc a režisérem byl Tomáš Ondřej Pilař. „Prodanka“ byla pro všechny silným zážitkem a určitě nebyl tento výlet za kulturou našim posledním.

Mgr.Lucie Švajnerová

Exkurze na RZS v Domažlicích

Ve středu 17. 5. třída 1. PS vyrazila na exkurzi na Rychlou záchrannou službu v Domažlicích. Pracovníci záchranky byli velmi ochotní a přátelští, dověděli jsme se mnoho zajímavého (např.: co vše je ve výjezdovém vozidle a jak se to vybavení používá) a mohli si v tréninkové místnosti vyzkoušet např. i resuscitaci pomocí tréninkového přístroje. 

Poslední zvonění třídy 4. PS

V pátek 28.4. se žáci 4.ročníku oboru Praktická sestra rozloučili tradičním “Posledním zvoněním” se školou, zdravotnickými zařízeními, se svými učiteli i se spolužáky z nižších ročníků. Na prostranství před školou pro ne připravili různé soutěže a nechybělo ani tradiční “pasování” žáků třetího ročníku na “mazáky”.

Sportovně bezpečnostní cyklistická soutěž Besip

Ve čtvrtek 27.4.2023 probíhala na dopravním hřišti v Domažlicích sportovně bezpečnostní cyklistická soutěž Besip, které se účastnily jako soutěžící vybrané týmy všech základních? škol okresu Domažlice.Žákyně prvního ročníku oboru Praktická sestra pracovaly jako zapisovatelky, rozhodčí a figurantky pro soutěž v 1. Pomoci.Bylo krásné slunečné počasí, práce žáky těšila a soutěžící bavila.

Vítání jara

Ve středu 26.4.2023 se v domažlické nemocnici konala dobrovolnická akce Vítání jara. Z naší zdravotnické školy tuto akci pomáhalo organizovat 15 žákyň ze tří ročníků. Senioři v nemocnici mohli navštívit různá stanoviště, na nichž hráli piškvorky, skládali origamy, hráli karty, pexeso, poráželi Kuželky, vyplňovali křížovky nebo vytvářeli z tvrdého kartonu papírové kytky. Akce byla velice zdařilá.

Národní divadlo

Ve čtvrtek jsme (1. a 2. PS a zájemci z 1. OA) vyrazili do Prahy za kulturou. Nejprve jsme si prohlédli Prahu a podívali se do Motýlího domu a večer už nás čekalo majestátní Národní divadlo. Představení Kráska a zvíře ukázalo, že „Každá bytost má moc učinit krásným toho, koho skutečně miluje.“ Všichni herci – hlavně zvíře (David Prachař) a Kráska (Anna Fialová) předvedli úchvatné výkony, i efekty (např. démonický hlas zvířete) byly moc pěkné.  Už se těšíme na další výlet. 

Zhodnocení MČR ve zpracování textu

Mistrovství České republiky ve zpracování textu se konalo ve dnech 29. až 30. března 2023 v Havlíčkově Brodě. Tato mistrovství bylo nejen o průzkumu schopností účastníků v oblasti zpracování textu, ale také o jejich schopnostech pracovat pod tlakem.

Mám velkou radost, že se v tomto soutěžení naše škola VOŠ, OA a SZŠ Domažlice ukázala v dobrém světle. Dokonce dva naši studenti Maxmilián Čáni a Daniel Sibolersky postoupili z krajského kola ve dvou disciplínách: královská disciplína Opis a Audiotranscription.

Jejich výsledky byly velmi dobré a těší mě, že se v celostátní konkurenci neztratili. Jsem velmi hrdá na to, že naše škola má takové vynikající studenty, kteří ukazují, že jsou nejen dobře připraveni pro svou budoucí kariéru, ale také jsou schopni reprezentovat naši školu na vysoké úrovni.

Krajské kolo jazykové olympiády v angličtině

V úterý 11.4. 2023 se v Plzni konalo krajské kolo olympiády v angličtině. Ze školního kola úspěšně do krajské soutěže postoupili naši studenti Jakub Tetour (3.PS) a Pavel Vísner (3.IT). Přestože kluci ve finále obsadili střední místa, děkujeme jim za vzornou reprezentaci školy.

P. Kovář, I. Kubalová, I. Šlajsová

  • Poslední aktualizace: pátek 02 červen 2023, 05:32:11Copyright©2015 VOŠ, OA a SZŠ Domažlice