TOPlist

 

A- A A+

Aktuality

Projekt Na den sestřičkou

Ve dnech 22. a 23.11. 2022 proběhl na SZŠ v Domažlicích projekt Na den sestřičkou pro žáky 9. tříd. Zúčastnilo se na 200 žáků ze ZŠ Mrákov, Blížejov, Holýšov, Bělá, Horšovský Týn a Msgre. B. Staška Domažlice. Studenti ze 2. ročníku provázeli žáky ve skupinkách jednotlivými stanovišti – operační sál, akutní lůžko, prevence nakažlivých chorob, první pomoc, pomoc hendikepovaným, psychologické hry, kde jim učitelé SZŠ a odborníci ze zdravotnictví předávali zajímavou a poučnou formou informace z praxe.

Žáci odcházeli spokojeni a my se budeme těšit, že se s některými setkáme v příštím školním roce na studijním oboru praktická sestra.

Projekt bude pokračovat ve dnech 5. a 6. 12 a 20. 12. 2022 pro žáky dalších základních škol domažlického regionu.

Exkurze na Pedagogické fakultě v Plzni (7. listopadu 2022)

V pondělí 7. listopadu 2022 se zájemci ze 4. IT zúčastnili exkurze na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni - Katedra výpočetní a didaktické techniky. Vyučující si pro ně připravili zajímavé praktické ukázky toho, co je zde možné studovat. Naši žáci se seznámili s možnostmi programování robotických modelů, 3D simulacemi či virtuální realitou. Odnesli si také informace o dalších předmětech, které se zde vyučují, např. počítačové sítě či webové technologie, kterým se věnují již nyní během svého studia.

Děkujeme všem členům KVD, kteří s námi strávili celé pondělní dopoledne a představili nám zajímavou možnost pokračování studia v „našem“ IT oboru 😊 .

Festival německy mluveného filmu

Koncem října se již tradičně konal v Praze festival německy mluveného filmu Das Filmfest. Tentokrát vyrazily třídy 1.OA a IT na komedii Srdeční záležitost (Liebesdings) do kina Lucerna na Václavského náměstí. Zároveň také studenti navštívili Národní Muzeum, které je nově zrekonstruované.

Festival německy mluvených filmů

Das Filmfest

Na konci října se studenti naší školy zúčastnili festivalu německy mluvených filmů pod názvem Das Filmfest, jež proběhl v pražském kině Lucerna.

Tato přehlídka německy mluvených filmů se konala jako každoročně během sedmi říjnových dnů. Pořadatelem festivalu je Goethe-Institut Prag, Rakouské kulturní forum v Praze a Švýcarské velvyslanectví. Pro návštěvníky z řad studentů středních škol jsou kromě filmového programu připravena čtení, koncerty a diskuze s filmovými tvůrci tlumočená do češtiny.

Účelem této kulturní akce je prezentovat mladým středoškolským divákům filmové umění Německa, Rakouska a Švýcarska a seznámit je s nejaktuálnějšími snímky z těchto německy mluvících zemí. Naši studenti zhlédli během dvou návštěv kina Lucerna drama Nico o zdravotní sestře arabského původu, kterou z jejího bezstarostného každodenního života v Berlíně vytrhne rasistický útok, po kterém se odhodlaně rozhodne, že se už nikdy nestane obětí, a začne trénovat s mistrem světa karate. Druhým filmem byla zábavná komedie Srdeční záležitosti o běžném životě celebrity, o pravém přátelství a lásce.

Autor: Mgr. Eva Gabrielová

Jazyková exkurze do Vídně

Koncem září se vydali studenti druhých ročníků oborů OA, IT i PS se svými pedagogy na jazykovou exkurzi do rakouské metropole Vídeň. První zastávkou bylo letní sídlo Habsburků, zámek Schönnbrunn. Po prohlídce kvetoucích zahrad a výstupu ke Glorietu jsme si prohlédli bohatě zdobené interiéry zámku s audio průvodcem. Po přejezdu do centra Vídně jsme navštívili známou turistickou atrakci Hundertwasserhaus, což je jedno z nejznámějších děl architekta Friedensreicha Hundertwassera, pro který jsou typické křivé linky, nejrůznější barevné odstíny a z jehož teras a balkónů rostou keře a stromy. Po krátké pauze jsme zakončili den ve vídeňském zábavním parku Prater. Z Obřího kola Riesenrad ve výšce 65 metrů jsme měli možnost nádherné vyhlídky na centrum Vídně a Dunaj při západu slunce. Riesenrad funguje již od roku 1897 a je nepochybně nejslavnější atrakcí Pratru, který se chlubí více než 250 atrakcemi.

Druhý den jsme se vydali do centra města pěšky. Nejprve nás čekala prohlídka interiérů Vídeňské státní opery Wiener Staatsoper, která je jednou z předních světových operních a baletních scén. Poté jsme se vydali k muzeu umění Albertina, kolem Kapucínské hrobky až k jednomu z nejvýznamnějších symbolů Vídně, gotickému Chrámu sv. Štěpána Stephansdom. Při pauze na oběd jsme měli možnost ochutnat typické vídeňské speciality jako je Tafelspitz (pokrm z hovězího masa) nebo Vídeňský řízek  Wiener Schnitzel nebo si dát dobrou kávu a k ní Sachrův dort Sachertorte nebo jablečný štrůdl Apfelstrudel. Další zastávkou byl palácový komplex Hofburg, někdejší sídlo habsburských panovníků. Hofburg je jednou z nejrozsáhlejších palácových rezidencí na světě. Součástí je například muzeum císařovny Sisi, Císařská sbírka stříbra a od roku 1945 je zde také sídlo prezidenta Rakouské republiky. Poté jsme prošli veřejných parkem Volksgarten, na kterém je pěstováno více než 3000 růžových keřů. Další zastávkou byla Vídeňská radnice Wiener Rathaus, kde se často konají různé společenské akce. Poznávání Vídně jsme ukončili před budovou Parlamentu, v němž zasedá Spolková i Národní rada.

Exkurze se i přes menší nepřízeň počasí vydařila. Navštívili jsme spoustu zajímavých míst a dozvěděli se mnoho nových informací a odvezli jsme si i spoustu zážitků.

Autor: Mgr. Lucie Švajnerová

Sportovně turistický kurz 3. PS (září 2022)

V ponděli 19.9.2022 odjela třída 3.roč.oboru Praktická sestra na sportovně turistický kurz do Prášil. Ubytovali jsme se v Chatě U Jakuba a seznámili jsme se s okolím Prášil. Každý den začíná během a rozcvičkou, vyšli jsme na Vintířovu stezku, kolem kostela sv.Prokopa, dále kolem zaniklých obcí, Prášilského potoka a Vysokých lávek. Další trasa povede na Polednik. Počasí je střídavé, skoro jako aprílové. Večer se bavíme zábavou společenských her.

Dalším cílem turistického putování bylo Prášilské jezero, Polednik a Slunečná. Část takto náročné trasy připravili kluci Pavel a Jakub. Vše jsme zdárně pokořili a to u přesto, že teplota byla na bodu mrazu a na vrcholku Poledníku se zrána objevil poprašek prvního sněhu.

Posledním našim výletem před odjezdem bylo jezero Laka, kostel Hůrka se zaniklo obci a sklárnou a Vysoké lávky. Tentokrát jsme ušly 23 km.

Dny vědy a techniky v Plzni (9. září 2022)

V pátek 9. září 2022 se žáci tříd 2. IT, 3. IT a 3. OA zúčasnili již tradičních Dnů vědy a techniky v Plzni pořádaných Západočeskou univerzitou. Zhlédnout jsme tak mohli zajímavosti nejen z oblasti IT, ale hned z několika přírodovědných a technických odvětví.

Adaptační kurz 1. PS (září 2022)

Adaptačni kurz 1.PS v Úborsku se i přes deštivé počasí vydařil. Žáci hráli seznamovací, kolektivní a sportovní hry a došlo i na turistický výlet do Běhařova. Moc se všem líbilo a užili jsme si to.

Adaptační kurz 1. IT - září 2022

Začátek školního roku je mimo jiné ve znamení adaptačních kurzů. Jako první vyrazili prváci oboru IT na 2dny do Capartic, aby se lépe poznali a sblížili. Počasí přálo, a tak mohli společně vyšlápnout na nejvyšší horu Českého lesa Čerchov. Při různých seznamovacích, sportovních a společenských hrách se lépe poznali a adaptace na nový kolektiv se vydařila. 

Projekty na programování (šk. rok 2021/2022)

Na předmětu Programování ve třídě 3.IT jsme se rozhodli, že nabídneme studentům netradiční výuku v podobě dlouhodobého projektu. Studenti Zbyněk Vajchart a Richard Ochotný výzvu přijali. Tento způsob výuky je velmi náročný, protože klade velký důraz na vnitřní motivaci, organizaci práce a vytrvalost. Studenti si postup práce navrhli s učitelem programování Michalem Frčkem a následně už pouze konzultovali postupy při realizaci.

Chtěli bychom také poděkovat kolegovi Vaškovi Zahradníkovi, který nám vyřešil tisk konstrukčních prvků robotického jeřábu.

Chtěli bychom studenty pochválit za výborný přístup ke vzdělání a doufáme, že budou i vzorem pro další studenty.

Vyučovací projekt jsme rozdělili na několik částí.

  • stanovení cíle
  • studium podkladů a potřebných informací
  • rozplánování výuky
  • zahájení prací
  • ladění projektu
  • hodnocení a ověření funkčnosti

Číst dál...

  • Poslední aktualizace: čtvrtek 01 prosinec 2022, 06:25:41Copyright©2015 VOŠ, OA a SZŠ Domažlice