TOPlist

 

A- A A+

Aktuality

Poděkování za účast na projektu Na den sestřičkou od ZŠ v Poběžovicích

Vážená paní, Frohlichová,

rádi bychom Vám za sebe i za naše žáky poděkovali za velmi mile strávené pondělní dopoledne, které jsme měli možnost prožít v prostorách Vaší školy. Hlavně jsme ocenili úžasný přístup lektorů i pomocníků z řad studentů, vysokou úroveň obou přednášejících, kteří dokázali zprostředkovat obrovské množství informací v neformální a přátelské atmosféře, vše doplnit i praktickými ukázkami s možností osahat si určité činnosti přímo samotnými žáky. Velmi milý byl i nečekaný bonus v podobě čerstvě připravené celozrnné bagetky pro všechny účastníky akce společně s pitíčkem. Rádi bychom vyjádřili poděkování i autobusovým dopravcům za jejich ochotu a vstřícnost.

Přejeme Vám ještě spoustu takových zajímavých a prospěšných akcí. Budeme-li pozváni, velmi rádi se zase zúčastníme.

Mgr. Jana Vicianová, Mgr. Božena Kreslová
ZŠ Poběžovice

Průvodcovské zkoušky nově

27. září 2019 dvě studentky 4. ročníku - Jana Skaláková a Michaela Červená úspěšně absolvovaly průvodcovské zkoušky. Ty si však nenechal ujít ani Jan Fait , absolvent naší školy, který v oboru cestovní ruch vyhrál dvě republikové soutěže a při studiu na vysoké škole již bude pracovat jako profesionál v cestovním ruchu.

Státní průvodcovské zkoušky letos probíhaly trochu jinak. Co tedy bylo nové? Okruhy teoretických znalostí z oboru cestovního ruchu, dějin architektury, služeb CR a modelových situací se podobaly těm v předchozích letech. Studenti však na každý okruh psali písemný test, který museli splnit na 75%. Nová však byla jazyková zkouška. Zájemci o zkoušku prokazovali jazykové dovednosti ve volném i doslovném překladu textu a  v modelových konverzačních situacích týkajících se cestovního ruchu. Poslední části zkoušky bylo praktické průvodcování po městě Domažlice, kde každý ze studentů prováděl určitou částí města. Nově celou zkoušku také prováděla PhDr. Jolana Kopřiva Myslivcová, ředitelka školy cestovní ruchu Tyrkys se sídlem v Praze.

Všechny tyto části zkoušky studenti absolvovali úspěšně a odměnou pro ně bylo získání dokumentu -  Osvědčení /vysvědčení na oficiálním SEVT dokumentu s kulatým razítkem a státním znakem, který má kvalifikační dovětek EU, nejvyšší možný stupeň kvalifikace v rámci celoživotního vzdělávání. Toto státní osvědčení usnadňuje výkon činnosti v zahraničí – velmi důležité pro průvodce nebo delegáty.

Studentům tedy gratulujeme k získání tohoto osvědčení a jak píše paní doktorka na svém facebooku: „Vítejte mezi profesionály“.

pruvodcovske zkousky 2019

Focení s barvami 1. IT (červen 2019)

....rádi bychom vám ukázali, že při učení nemusí být jenom nuda a může být i plno zábavy. Protože jsem na oboru IT a zaujala mě grafika-focení, napadlo mě zorganizovat focení s práškovými barvami od Barvám neutečeš. A to se také povedlo a myslím, že fotky i videa rozhodně stojí za zhlédnutí. Při takovém focení zažijete spoustu zábavy a určitě se nebudete nudit a myslím si, že je to lepší než jen sedět ve škole a koukat do monitoru. Doufám, že se vám fotky a videa líbí a uvidíme, zda focení (nejen s barvami) zaujme i další prváky.

Eliška Bolovanská, 1.IT (2018/19)

Budoucí zdravotníci soutěžili v 1. pomoci

Stejně jako každý rok patřil jeden z červnových dnů na Střední zdravotnické škole (SZŠ) v Domažlicích soutěži v 1. pomoci. Studenti 1. ročníku měli ukázat, zda umí poskytnout 1. pomoc na patřičné úrovni a zda lidé, kteří budou ošetřováni, toto ošetření přežijí. Jako figuranti byli namaskováni studenti a studentky 2. ročníku, v roli pracovníka záchranné služby na telefonu a hodnotitelů paní učitelky SZŠ.

A jak celá (fiktivní) situace vlastně vznikla? Jak je možné, že u táborového ohně bylo najednou tolik těžkých zranění?

Začalo to nevinným tábořením u řeky Zubřiny, posezením u táborového ohně. Přitom se bujaře popíjel alkohol a dobrá pohoda se brzy změnila v názorové neshody, slova byla prosazována za pomocí různých předmětů, což vyústilo ve 4 zraněné lidi (většinou měli tržné rány, jeden zapíchnutý nůž v břiše a jedno lehké zranění nohy). Soutěžící tým musel co nejlépe vzniklá zranění ošetřit a zajistit, aby všichni přežili. Aby to nebylo tak lehké, jedna zraněná osoba svým zachráncům neustále radila, dožadovala se pozornosti, nabízela svým zraněným kamarádům alkohol, či kvílela: „Všichni tady umřeme!“ Naše týmy se však s úkolem vypořádaly se ctí a kromě větší či menší ztráty krve vše dobře dopadlo. Pak proběhlo vyhodnocení, poděkování figurantům a zručným studentkám, které měly na starost maskování. Těšíme se na příští ročník.

Ročníková práce - fotografování

Hned v prvním ročníku na oboru Informační technologie se věnujeme mimo jiné také výuce fotografování. Žáci musí splnit ročníkový úkol v podobě pořízení čtyř fotografií, přičemž se drží zadaných kritérií. Mohou k tomu využít školní zrcadlovku, kterou si půjčují také domů. A zde je malá ukázka snímků pořízených právě v rámci této ročníkové práce… 😊

Fotografická exkurze na Šumavě

Zájemci o fotografování z oboru IT se v rámci předmětu Grafika na PC vydali fotografovat krásy Národního parku Šumava. Hlavní cíl naší exkurze představoval vodopád Bílá Strž, několik zajímavých snímků se nám však podařilo zachytit už během cesty k němu. Vypořádat jsme se museli i s prudkým slunečním zářením, které neposkytuje pro fotografování krajiny zcela optimální podmínky. Na fotografiích je samozřejmě stále co zlepšovat, tudíž už se těšíme na další fotografické exkurze, které plánujeme realizovat 😊

Níže si můžete prohlédnout několik vybraných fotografií z této exkurze.

Prezentace firmy RTSoft

V předvelikonoční středu 17. dubna 2019 zavítali na naši školu zástupci plzeňské firmy RTSoft, aby seznámili žáky 3. a 4. ročníku oboru IT se svou prací, se svými největšími projekty a zakázkami, studentskými programy a vlastně i s běžným životem programátora. Firma RTSoft se zaměřuje na tvorbu webových informačních systémů na míru a na českém trhu působí již 17 let. Součástí jejich firemní prezentace byla také nabídka spolupráce pro případné zájemce. O spolupráci s firmou již projevil zájem Petr Urban ze 4. IT. Držíme mu palce a věříme, že v budoucnu naváží s firmou spolupráci i další naši šikovní „ajťáci“.

Celou prezentaci ukončili Katka s Mírou z RTSoftu vtipně/odborným kvízem pro všechny zúčastněné a vybrané žáky, kteří odpověděli správně na všechny jejich otázky, pak odměnili malým dárkem.

Děkujeme za zpříjemnění středečního dopoledne a těšíme se na další setkání, případně na další spolupráci!

rtsoft 20190417

VOŠ, OA a SZŠ si vychutnávala jarní Vídeň všemi smysly

Naše škola vyrazila začátkem dubna na dvoudenní jazykovou exkurzi do Vídně, hlavního města Rakouska, s cílem navštívit nejkrásnější místa tohoto slavného velkoměsta.

První zastávkou, kterou jsme absolvovali, byla prohlídka císařského letního paláce Schönbrunn s nádherným zámeckým parkem. Poté jsme obdivovali barevné a hravé stavby zcela atypických tvarů - Hundertwasserovy domy, kde jsme navštívili muzeum tohoto nejdůležitějšího rakouského umělce 20. století. Vpodvečer jsme pak zamířili do světoznámého zábavního parku Prátr s obřím vyhlídkovým kolem Riesenrad, které je považován za jednu z hlavních turistických atrakcí. Z obřího kola jsme se všichni kochali pohledem na večerní Vídeň.

Číst dál...

Budoucí zdravotnice pomáhaly. Vybraly na Adámka téměř 9000 Kč

26. a 28. 3. studentky Střední zdravotnické školy v Domažlicích vybíraly peníze v rámci Jarních srdíčkových dnů, které pořádala charitativní organizace Život dětem. Vybíralo se na nemocného Adámka, který trpí spinální muskulární atrofií typu I. Takto nemocné děti potřebují různé pomůcky, které jim pomáhají k pohybu. Ne všechny jsou však hrazeny zdravotní pojišťovnou, proto pomohla i tato sbírka. Bylo vybráno 8517,- Kč.  Veliký dík patří všem, kdo přispěli.

Studenti VOŠ, OA a SZŠ Domažlice navštívili divadelní představení Hamlet

Koncem března vyrazili studenti „zdrávky a obchodky“ v Domažlicích na výlet do Prahy. Na programu bylo divadelní představení Hamlet a Muzeum čokolády a voskových figurín v Praze. Jako první nás samozřejmě čekalo – co asi jiného – muzeum. Tady jsme se dověděli, jak se čokoláda vyrábí, co vše se do ní přidává, aby měla správnou konzistenci a chuť a hlavně – mohli jsme si ji i ochutnat! Pak nás čekala ještě lepší věc – mohli jsme si čokoládu i vyrobit a odnést domů. Mňam. Pak jsme si prohlédli muzeum – čokolády i voskových figurín. Mohli jsme se vyfotit se svou oblíbenou i neoblíbenou osobností a pak hurá do obchodu čokolády nakoupit dárky pro rodinu. Jelikož nám do večera zbývalo ještě hodně času, neopomněli jsme ani prohlídku Prahy.

Večer nastal čas na zlatý hřeb celého dne – divadelní představení ve Švandově divadle. Musíme říci, že Patrik Děrgel v hlavní roli Hamleta byl vynikající, pozadu ale nezůstali ani  ostatní herci, např. Kamil Halbich v roli zlého krále. Těšíme se na další výlet!

  • Poslední aktualizace: čtvrtek 14 listopad 2019, 10:38:53Copyright©2015 VOŠ, OA a SZŠ Domažlice